• TurkishEnglishGermany

Dekorasyonda Renk Seçimi

COLORTURKEY

Evinizde renk seçerken öncelikle evinizin alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Açık renkler mekanı geniş gösterirken koyu renkler dar bir hava verecektir. Bu nedenle boyayacağımız yada döşeyeceğimiz oda küçük yada darsa açık renkler seçmek geniş bir hava katacaktır.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu taban döşemesi rengidir. Duvarlar tabandan daha koyu yada canlı renk olması göze pek hitap etmez. Açık ve canlı renkler gözün ilk algılayacağı yerlerdir. Bu nedenle evinizde taban döşemesi duvarlardan daha açık yada canlı olursa otomatikman siz farketmeden gözünüz tabana kayacaktır. Peki bunun ne zararı var? Aslında çok zararı var ,şöyleki insan bedeni ile taklit ettiği yada istemli/istemsiz uyguladığı hareketlerle bir süre sonra psikolojisini etkiler. Beden dilinde aşağı bakmak depresif ve mutsuz bir hal yansıtır. Evinizde dikkatiniz aşağı -taban yönünde olursa vücudunuzun bu hareketi zamanla psikolojinizide etkileyecektir.

Beden dilinde karşıya bakmak mutluluğun ,yukarı bakmak zihinde canlandırmanın ve hayal gücünün belirtisidir. İşte tamda bu nedenle evlerinizde karşıya yada nispeten yukarı bakışlarınızı çekecek şekilde renkleri seçmeniz evinizde daha huzurlu ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. İşin göz zevki bir kenara yukarıda anlattığımız nedenlerden ötürü her zaman duvarların tabandan açık renk olmasını öneririz.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu renklerin insan üzerindeki etkisidir. Bazı renkler bizi ciddiyete davet ederken bazı renkler samimiyete ,bazısı neşeye sevk eder. İştahımız üzerinde dahi renklerin etkisi vardır. Bu nedenle renklerin dilinden anlamak evinizde renk seçimizde isabetli kararlar vermenize neden olacaktır.

18 Aralık 2015 340 okunma